top of page
Lišovská trasa predstavuje súbor atraktivít krajiny Zlatej cesty, ako jadrového územia historického Hontu, ktorý obsahuje jedny z najvzácnejších lokalít prírodného a kultúrneho dedičstva. Trasa vedie z Dudiniec popod les, kde v lete v tieni stromov oceníte špecifickú klímu tvorenú súhrou stromov a padajúceho chladného vzduchu po svahoch, ktorý sa akumuluje v tufovom podloží. 
Asi najzaujímavejšie sú skalné skrýše z čias tureckej okupácie územia Hontu a roklina vyhĺbená činnosťou vody v slabo odolnom tufe. 
Po trase sa približne v jej polovici cez mierne zvlnený terén dostanete do typicky hontianskej obce Lišov, kde okrem najväčšieho počtu mostíkov a mostov medzi hontianskymi dedinami, nájdete skalné obydlia,vínne pivnice vytesané do mäkkého tufu v časti Dolnie Brehe, súkromnú galériu známeho slovenského výtvarníka Fera Liptáka či dedinské múzeum „Lišovská izba“. 
Z Lišova sa popod les vraciame cez Hontianske Moravce s klasicistickým kaštieľom späť do Dudiniec.
Z Dudiniec do Tesárskej rokliny - 7 km

Od vlakovej stanice v Dudinciach sa smerom na Merovce cez železničnú trať dostanete do centra tejto miestnej časti Dudiniec, pod drevenú zvonicu. Tu sa držte vľavo popod les smerom na sever, na obec Terany. Po niekoľkých sto metroch sa asfaltová cesta premení na nespevnenú lesnú komunikáciu, po ktorej sa v príjemnej klíme popod svah s agátmi, padajúcim chladným vzduchom a vyššou vlhkosťou dostanete k vínnym pivniciam. Túto zaujímavú lokalitu s rozľahlými podzemnými pivnicami, z ktorých na povrch vystupujú len malé vstupné dvierka, tu udržujú obyvatelia neďalekých Terian. 
Ich vinice sa síce nachádzajú na druhej strane chotára obce, ale priaznivá mikroklíma a prítomnosť poddajného tufu 
ich v tejto lokalite držia už možno aj niekoľko sto rokov. Ďalej pokračujte smerom k dedine. 
Po prejdení cez trať sa držte vpravo k dedine Dvorníky, ktorá má dodnes zachovaný tradičný pôdorys obce s návesťou, 
so stopami ľudovej architektúry na niektorých domoch a malými pivničkami na svahoch nad dedinou. 
Lúky s malými klenbovými vstupmi do týchto pivničiek svojou zvláštnou atmosférou stoja za zastavenie. 
Keď prejdete cez trať dostanete sa k dúpäncom: jednodierke, dvojdierke a osemdierke, čo sú najznámejšie a veľmi zachovalé skrýše, vytesané do tufovej skaly, niekoľko metrov nad zemou v riedkom lesnom poraste. 
Ak prejdete ešte niekoľko desiatok metrov popod les, ocitnete sa v prírodnej pamiatke Tesárska roklina, vyhĺbenej vodou, 
ktorá tu na jar a počas letných búrok vytvára štyri až osem metrov vysoké vodopády. 
Od Tesárskej rokliny sa musíte asi 1 km vrátiť späť k vlakovej stanici Hontianskych Tesár. 
Tu odbočíte vpravo a po prechode na miestnu komunikáciu na druhej strane hlavnej cesty sa smerom doľava 
a po 500 m vpravo dostanete nad obec, 2 km k vyhliadkovému bodu.

Cez Lišov do Dudiniec - 17 km

Po odbočení vpravo a po asi 250 m vľavo, po 2,5 km dobicyklujete do Lišova – malebnej hontianskej dediny s najvyšším počtom mostov spomedzi hontianskych dedín. Tu sa nachádza množstvo atraktivít – pivnice v lokalite Dolnie brehe, lišovské skalné obydlia, Lišovská izba (obecné múzeum), staré kamenné pomníky z dielní domácich kamenárov v historickej časti cintorína, súkromná galéria slovenského výtvarníka Fera Liptáka, údajne prvý pomník padlým postavený v Československu po II. sv. vojne, evanjelický a. v. kostol z r. 1590, mineralizovaný prameň v dolnej časti obce, v minulosti využívaný na pranie (dodnes toto miesto domáci zachovávajú ako historickú pamiatku). Cez obec smerom na juh si po 5 km môžete pozrieť klasicistický kaštieľ v Hontianskych Moravciach, rodnej dedine známeho slovenského hudobníka, skladateľa, herca a humoristu Jara Filipa. 
Najzaujímavejším miestom v Hontianskych Moravciach je však lokalita Mačkáš, vzdialená asi 3 km od obce. 
Ponúka celý systém pivníc vyhĺbených v sprašovom brale. Tu sa však zastavíme na iných trasách – vedúcich zo Žemberoviec a Súdoviec. 
Preto sa v dedine držte ponad kaštieľ späť vľavo na cestu do Dudiniec, vzdialených 3,5 km. Táto cesta vedie cez zaujímavú lokalitu pod Starými vinicami s travertínovou terasou. Pri vstupe do Dudiniec, cez križovatku, sa nachádza starý mlyn Gustáva Bartoša z 2. polovice 19. storočia. Má samostatný náhon z potoka, a dodnes je tu zachovaná pôvodná architektúra exteriéru budovy, v ktorej bol mlynský stroj. Dnes sa tu nachádza reštaurácia. Z mlyna po asi 200 m odbočte vpravo do areálu kúpeľov Dudince. 
Dostanete sa tam po starom drevenom moste. Cestou cez Dudince je možné vidieť kúpeľné domy z druhej polovice 20. storočia, travertínové kopy, kúpeľný park s lesoparkom alebo vzácne rímske kúpele, vytesané do travertínu za kúpeľmi vo forme rôzne hlbokých bazénov.

Atraktivity trasy
lisovske_muzeum.jpg
Etapa Lišovskej trasy

Prekrýva sa s Tesárskou trasou až po mierny výstup nad Hontianske Tesáre, odkiaľ môžete vidieť malebnú krajinu stredného Hontu ako na dlani.
Krajina Zlatej cesty, ako Hont často nazývame, je zaujímavá svojím geologickým charakterom. Tento určuje prechod Panónskej panvy do Karpát, čo má za následok charakteristické črty krajiny nesúce stopy tak Pannonica, ako aj Carpatica.

Lišovské skalné obydlia

Zachovalé skalné obydlia s rozsiahlymi podzemnými priestormi (obývacia izba, spálňa, kuchyňa), ktoré boli ešte v 50. rokoch 20. storočia obývané, sa nachádzajú asi 700 m severozápadne za dedinou smerom z jej centra.

Lišovské skalné obydlia.jpg
Stodola Fera Liptáka.jpg
Galéria Fera Liptáka

Aj keď ide o súkromnú galériu, stopy a výtvarné dielka tohto významného svetoznámeho slovenského výtvarníka, grafika a scénografa nájdete aj na lišovských verejných priestranstvách.

Múzeum Lišovská izba

Z iniciatívy miestnych obyvateľov pre zachovanie tradícií vzniklo unikátne mini múzeum, ktoré v starom vidieckom dome 
približuje dedinský život v minulosti. Na požiadanie Vám múzeum otvoria a môžete v pokoji a tichu absorbovať atmosféru spred vyše sto rokov.

Lišovská izba.jpg
Perisko - mineralizovany pramen.jpg
Mineralizovaný prameň - Perisko

V dolnej časti obce sa nachádza mierne mineralizovaný prameň, ktorý kedysi miestne ženy využívali na pranie pod holým nebom po celý rok. 
Domáci mu hovoria Perisko. V súčasnosti je nad prameňom vybudovaný prístrešok na zachovanie historickej pamiatky.

Lišovská krčma

Klasická dedinská krčma s „pútačom“ od Fera Liptáka ponúka tradičné pohostenie v strede tejto útulnej dedinky.

Lišovská krčma.jpg
Pamatník 2 sv vojny.jpg
Lišov - pamätník 2. sv. vojny

V strede obce sa nachádza pomník hrdinom padlým pri oslobodzovaní obce, ktorého text je napísaný v azbuke. 
Je to údajne prvý pomník postavený v Československu po vojne. V súčasnosti pamätné miesto skrášľuje vstupná brána s pergolou a oddychovým miestom v upravenom parku.

Múzeum masiek

Lišov Múzeum je špecifické tým, že okrem tradičnej histórie obce ponúka návštevníkom zaujímavú Galériu Masiek z celého sveta a zároveň sa tiež môže  pochváliť netradičnou stavbou. Nájdete tu pravé Keltské obydlie. Obydlie sa začalo stavať v roku 2016 a práce na ňom stále pokračujú. Začali ho stavať študenti z Anglicka, Nemecka, Rumunska počas výmenného pobytu. Postavené  je bez jediného klinca z tradičných prírodných materiálov z tohto obdobia - konštrukcia je z dreva, steny sú prepletené lieskou a omietnuté hlinenou omietkou.

Lišov muzeum masiek.jpg
Kaštiel Hontianske Moravce.jpg
Kaštieľ Hontianske Moravce

Novoklasicistický kaštieľ zemepanskej rodiny Zmeškalovcov z roku 1868 je obklopený parkom, ktorý je dodnes čiastočne zachovaný z pôvodnej panskej záhrady.

Travertínová terasa - Staré vinice - Porošín

Asi v polceste medzi Hontianskymi Moravcami a Dudincami nájdete stredne rozsiahlu travertínovú terasu s typickým 
vrstvením a čiastočným odkryvom. Z terasy je panoramatický výhľad na juh až na pohorie Börzsöny. 
V lokalite Porošín je niekoľko stále využívaných pivníc.

terasa.jpg
Mlyn v Dudinciach.jpg
Starý mlyn v Dudinciach

Mlynár Gustáv Bartoš mal v miestach dnešného penziónu rodinný dom s mlynom z roku 1875. 
V budove mlyna s vlastnou turbínou a vodným náhonom je v súčasnosti reštaurácia, ktorú v roku 1993 zrekonštruoval zať pôvodného mlynára Augustín Daniš. 
Peší turisti môžu cez záhradu penziónu prejsť až do kúpeľného areálu Dudiniec.

Kúpele Dudince

Dudinské travertíny, kúpalisko, kúpeľné domy, lesopark a kúpeľný park, rímske kúpele a mnoho ďalšieho nájdete 
skoncentrované na malej ploche areálu kúpeľov Dudince.

Kupele Dudince - Pitne vázy.jpg
Lišovská trasa - 24 km

vlaková stanica Dudince » drevená zvonica v Merovciach » vínne pivnice a kaštieľ v Teranoch » Šinkov salaš » pivničky

a ľudová architektúra v Dvorníkoch » skalné skrýše dúpänce pri Hontianskych Tesároch » Tesárska roklina » Hontianske Tesáre » Lišov » kaštieľ v Hontianskych Moravciach » travertínová terasa pod Starými vinicami » mlynský náhon Dudince » Kúpele Dudince

vyskovy_profil_1.jpg
Technická špecifikácia

Povrch: asfalt, nespevnená lesná a poľná cesta
Typ bicykla: krosový
Vyhliadkové body: Tesársky

Kontakty

TIC Dudince, Kúpeľná 109, PSČ 962 71, t.č.: 0917 810 274

e-mail: tic@dudince.sk, web: www.dudince.sk

Hontianske Tesáre 66, PSČ 962 68, t.č.: 045 559 6015

e-mail: obec@honttesare.sk, kulturaobec@honttesare.sk

web: www.honttesare.sk

Hontianske Moravce, Hontianska 255/29, PSČ 962 71

t.č.: 045 558 3915, e-mail: urad@moravce.sk

web: www.moravce.sk

bottom of page